AKTA PERLINDUNGAN HIDUPAN LIAR 1972 ( Akta 76 )

JADUAL 3

BURUNG-BURUNG LIAR YANG DIPERLINDUNGI SEPENUHNYA

 

Grebes , family Podicipididae

Nama Melayu

Nama Inggeris

Nama Saintifik

 1.

Little Grebe

Podiceps ruficollis

1A.

Atitlan Grebe

Podilymbus gigas

Petrels, family Hydrobatidae

2.

Wilson's Storm Petrel

Oceanites oceanicus

3.

Leach's Prtrel

Oceanodroma leucorhea

Tropic Birds, family Phaethontidae

4.

Short-tailed Tropic Bird

Phaethon aethererus

Pelicans, family Pelecanidae

5.

Undan Putih

White Pelican

Pelecanus onocrotalus

6.

Undan Paruh Titik

Spotted-billed Pelican

Pelecanus roseus

6A.

Dalmatian Pelican

Pelecanus crispus

7.

Dendang Laut

Brown Booby

Sula leucogaster

8.

Masked Garnet

Sula dactylatra

8A.

Dendang Kaki Merah

Red-footed Booby

Sula sula

8B.

Abbott's Booby

Sula abbotti

Comorants, family Phalachrocoracidae

9.

Dendang Air

Oriental Darter

Anhinga melanogaster

9A.

Pependang Kecil

Common Cormorant

Phalacrocarax carbo

9B.

Pependang Timur

Little Cormorant

Phalacrocorax niger

10.

Burung Kosa

Darter

Anhinga anhinga

11.

Burung Simbang Pulau Christmas

Christmas Island Fregate Bird

Fregata andrewsi

12.

Burung Simbang Kecil

Lesser Fregate Bird

Fregata ariel

Herons, family Ardeidae

13.

Burung Lembu

Dusky Grey Heron

Ardea sumatrana

14.

Burung Seriap

Grey Heron

Ardea cinerea

15.

Burung Serandau

Purple Heron

Ardea purpurea

16.

Puchung Keladi

Little Green Heron

Butorides striatus

17.

Chinese Pond Heron

Ardeola bacchus

18.

Burung Bangau

Cattle Egret

Bubulcus ibis

19.

Burung Bangau Besar

Large Egret

Egretta elba

20.

Burung Bangau Kecil

Little Egret

Egretta garzetta

21.

Burung Bangau China

Chinese Egret

Egretta eulophotes

22.

Intermediate Egret

Egretta intermedia

23.

Puchung Batu

Reef Egret

Egretta sacra

24.

Burung Kuak

Night Heron

Nycticorax nycticorax

25.

Tiger Bittern

Gorsachius melanolophus

26.

Puchung Merah

Chinese Little Bittern

Ixobrychus sinensis

27.

Puchung Bendang

Cinnamon Bittern

Ixobrychus cinnamomeus

28.

Puchung Gelam

Von Schrenck's Bitten

Ixobrychus eurythmus

29.

Puchung Hitam

Black Bittern

Dupeter flavicollis

30.

Great Bittern

Botaurus stellaris

31.

Burung Upih

Milky Stork

Ibis cinereus

32.

Painted Stork

Ibis leucocephalus

33.

White-necked Stork

Ciconia episcopus

34.

Storms Stork

Ciconia stormi

35.

Burung Botak

Lesser Adjutant Stork

Leptoptilus javanicus

35A.

Oriental White Stork

Ciconia ciconia boyciana

35B.

Jabiru

Jabiru mycteria

Ibises , family Threskiornithidae

36.

Burung Sekendi

Waldrapp Ibis

Geronticus eremita

36A.

Japanese White Ibis

Nipponia nippon

36B.

White Ibis

Threskiornis aethiopica

Hawks and Eagles, family Accipitridae

37.

Lang Malam

Bat Hawk

Machaerhampus alcinus

38.

Jerdon's Baza

Aviceda jerdoni

39.

Black-crested Baza

Aviceda leuphotes

40.

Lang Lebah

Crested Honey Buzzard

Pernis ptilorhynchus

41.

Black-eared Kite

Milvus migrans

42.

Common Buzzard

Buteo buteo

43.

Grey-faced Buzzard Eagle

Butastur indicus

44.

Lang Hitam

Black Eagle

Ictinaetus malayensis

45.

Lang Siput

White-bellied Sea Eagle

Haliaeetus leucogaster

46.

Grey-headed Fishing Eagle

Ichthyophaga ichthyaetus

47.

Lang Kangok

Lesser fishing Eagle

Ichthyophaga nana

47A.

Lesser Fishing Eagle

Ichthyophaga nana

48.

Burung Hereng

King Vulture

Torgos calvus

49.

Burung Hereng Paruh Panjang

Long-billed Vulture

Gyps indicus

50.

Burung Hereng Belakang Putih

White-backed Vulture

Pseudogyps bengalensis

51.

Hen Harrier

Circus cyaneus

52.

Pied Harrier

Circus melanoleucus

53.

Lang Kepala Putih

Marsh Harrier

Circus aeruginosus

54.

Short-toed Eagle

Circaetus gallicus

54A.

Lang Tikus

Black-winged Kite

Elanus caeruleus

54B.

Helang Merah

Rufous-bellied Hawk Eagle

Hieraaetus kieneri

54C.

Helang

Shikra Goshawk

Accipiter badius

54D.

Rajawali

Chinese Goshawk

Accipiter soloensis

54E.

Lang Sikap

Crested Goshawk

Accipiter trivirgatus

54F.

Lang Pipit

Asiatic Sparrowhawk

Accipiter virgatus

54G.

Blyth's Hawk Eagle

Spizaetus alboniger

54H.

Wallace Hawk Eagle

Spizaetus nanus

54I.

Lang Hindok

Changeable Hawk Eagle

Spizaetus cirrhatus

54J.

Lang

Booted Hawk-Eagle

Hiraaetus pennatus

54K.

Helang Perut Coklat Kemerahan

Rufous-bellied Hawk-eagle

Hireaatus kieneri

54L.

Lang Berjambul

Serpent Eagle

Spilornis cheela

54M.

Greater Spotted Eagle

Aquila calanca

54N.

Imperial Eagle

Aquila heliaca

54O.

White-tailed Sea Eagle

Haliaeetus albicilla

54P.

Bald Eagle

Haliaeetus leucocephalus

54Q.

Harpy Eagle

Harpia harpyja

54R.

Monkey-eating Eagle

Pithecophaga jefferyi

Osprey, family Pandionidae

55.

Lang Tiram

Osprey

Pandion haliaetus

56A.

Lang Rajawali

Red-breasted Falconet

Microhierax caerulescens

56A.

Falco Rajawali

Black-thighed Falconet

Microhierax fringillarius

57.

Peregrine Falcon

Falco peregrinus

58.

Kestrel

Falco tinnunculus

58A.

Falco Timur

Oriental Hobby

Falco severus

58B.

Seychelles Kestrel

Falco araea

58C.

Laggar Falcon

Falco jugger

58D.

Mauritius Kestrel

Falco punctatus

58E.

Gyr Falcon

Falco rusticolus

59.

Burung Selanting

Long-billed Partridge

Rhizothera longirostris

60.

Burung Bertam

Black-wood Partridge

Melanoperdix nigra

61.

Sang Seruk Gunung

Bare-throated Tree Partridge

Arborophila brunneopectus

62.

Sang Seruk

Chesnut-breasted Partridge

Arborophila charltoni

63.

Sang Seruk Rimba

Ferruginous Wood Partridge

Caloperdix oculea

64.

Burung Siul

Roulroul

Roullulus roulroul

65.

Merah Mata

Crestless Fire-backed Pheasant

Lophura erythropthalma

66.

Burung Pegar

Crested Fire-backed Pheasant

Lophura ignita

67.

Merak Pongsu

Malay Peacock Pheasant

Polyplectron Malacensis

68.

Kuang Cermin

Rothschild's Peacock Pheasant

Polyplectron inopinatum

69.

Kuang Raya Gunung

Crested Argus

Rheinartia ocellata

70.

Kuang Raya

Great Argus

Argusianus argus

71.

Merak

Green Peafowl

Pavo muticus

71A.

Palawan Peacock Pheasant

Polyplectron emphanum

71B.

Elliot's Pheasant

Syrmaticus ellioti

71C.

Bar-tailed Pheasant

Syrmaticus humiae

71D.

Mikado Pheasant

Smrmaticus mikado

71E.

Caspian Snowcock

Tetraogallus caspius

71F.

Tibetan Snowcock

Tetraogallus tibetanus

71G.

Blyth's Tragopan

Tragopan blythii

71H.

Cabot's Tragopan

Tragopan caboti

71I.

Western Tragopan

Tragopan melanocephalus

71J.

Prairie Chicken

Tympanuchus cupido attwateri

71K.

Cheer Pheasant

Catreus wallichii

71L.

Masked Bobwhite

Virginianus ridgewayi

71M.

White-eared Pheasant

Crossoptilon crossoptilon

71N.

Brown-eared Pheasant

Crossoptilon mantchuricum

71O.

Himalayan Impeyan Pheasant

Lophura impejanus

71P.

Chinese Monal

Lophohurus Ihuysii

71Q.

Sclater's Monal

Lophopterus sclateri

71R.

Edward's Pheasant

Lophura edwardsi

71S.

Imperial Pheasant

Lophura imperialis

71T.

Swinhoe's Pheasant

Lophura swinhoii

Cranes, family Gruidae

72.

Burung Keria

Eastern Sarus Crane

Grus antigone

72A.

Whooping Crane

Grus americana

72B.

Cuban Sandhill Crane

Grus canadensis nesiotus

72C.

Mississippi Sandhill Crane

Grus canadensis pulla

72D.

Manchurian Crane

Grus japonensis

72E.

Siberian White Crane

Grus leucogeranus

72F.

Hooded Crane

Grus monacha

72G.

Black-necked Crane

Grus nigricollis

72H.

White-naped Crane

Grus vipio

Rails, Crakes and gallinules, family Rallidae

73.

Panglin

Purple Coot

Porphyrio porphyrio

74.

Burung Pedendang

Masked Finfoot

Heliopais personata

74A.

Tricholimnas

Lord Howe Woodrail

Tricholimnas sylvestris

Jacanas, family Jacanidae

75.

Burung Teratai

Pheasant-tailed Jacana

Hydrophasianus chirugus

76.

Bronze-winged Jacana

Metopidius indicus

Gulls and terns, family Laridae

77.

Black-headed Gull

Larus ridibundus

77A.

Camar Kepala Coklat

Brown-headed Gull

Larus brunnicephalus

77B.

Camar Melaka

Herring Gull

Larus argentatus

78.

Camar Sayap Putih

White-winged Black Tern

Chlidonias leucoptera

78A.

Camar Kepak Putih

White-winged Tern

Chlidonias leucopterus

79.

Gull-billed Tern

Gelochelidon nilotica

80.

Camar

Common Tern

Sterna hirundo

81.

Camar Jambu

Roseate Tern

Sterna dougalli

82.

Camar Tengkok Hitam

Black-naped Tern

Sterna sumatrana

83.

Bridled Tern

Sterna anaetheta

84.

Camar Kecil

Little Tern

Sterna albifrons

85.

Camar Berjambul

Crested Tern

Sterna bergii

86.

Camar Kecil Berjambul

Sooty Tern

Sterna fuscata

86A.

Camar Angin

Lesser Crested Tern

Sterna bengalensis

86B.

Camar Ketam

Saunder's Tern

Sterna saundersi

87.

Camar Hitam

Common Noddy

Anous stolidus

88.

Camar Topi Putih

White-capped Noddy

Anous minutus

88A.

Relict Gull

Larus relictus

Pigeons and doves, family Columbidae

89.

Pergam

Green Imperial Pigeon

Ducula aenea

90.

Pergam Bukit

Mountain Imperial Pigeon

Ducula badia

91.

Rawa

Pied Imperial Pigeon

Ducula bicolor

92.

Red Turtle Dove

Streptopelia tranquebarica

93.

Merpati Mas

Nicobar Pigeon

Caloenas nicobarica

93A.

Mindoro Imperial Pigeon

Ducula mindorensis

Cuckoos, family Cuculidae

94.

Red-winged Crested Cuckoo

Clamator coromundus

95.

Large Hawk Cuckoo

Cuculus sparveroides

96.

Sawah Tekukur

Lesser Hawk Cuckoo

Cuculus vagans

97.

Sawah Terkukur Besar

Hawk Cuckoo

Cuculus fugax

98.

Indian Cuckoo

Cuculus micropterus

99.

Blyth's Cuckoo

Cuculus saturatus

100.

Little Cuckoo

Cuculus poliocephalus

101.

Burung Takuweh

Banded Bay Cuckoo

Cacomantis sonnerati

102.

Burung Mati Anak

Plaintive Cuckoo

Cocamantis merulinus

103.

Fantailed Cuckoo

Cacomantis variolosus

104.

Emerald Cuckoo

Chalcites maculatus

105.

Violet Cuckoo

Chalcites xanthorhynchus

106.

Bronze Cuckoo

Chalcites basalis

107.

Malay Cuckoo

Chalcites malayanus

108.

Drongo Cuckoo

Surniculus lugubris

109.

Burung Tahu

Koel

Eudynamis scolopacea

110.

Burung Cenok

Lesser Green-billed Malcoha

Phaenicophaeus diardi

111.

Burung Cenok Kecil

Rufous-bellied Malcoha

Phaenicophaeus sumatranus

112.

Burung Kera

Large Green-billed Malcoha

Phaenicophaeus tristis

113.

Burung Krak

Raffles Malcoha

Phaenicophaeus chlorophaeus

114.

Burung Cenok Api

Red-billed Malcoha

Phaenicophaeus javanicus

115.

Chesnut-breasted Malcoha

Phaenicophaeus curvirostris

116.

Short-toed Coucal

Centropus rectungis

117.

Common Coucal

Centropus sinensis

118.

Lesser Coucal

Centropus bengalensis

Typical owls, family Strigidae

119.

Large Scops Owl

Otus sagittatus

120.

Reddish Scops Owl

Otus rufescens

122.

Scops Owl

Otus scops

123.

Collared Scops Owl

Otus bakkamoena

124.

Malay Eagle Owl

Bubo sumatranus

125.

Dusky Eagle Owl

Bubo coramandus

126.

Ceylon Fish Owl

Bubo zeylanicus

127.

Fish Owl

Bubo ketupu

128.

Burung Pungguk Kecil

Pygmy Owlet

Glaucidium brodiei

129.

Burung Betemak

Oriental Hawk Owl

Ninox scutulata

130.

Burung Carik-kafan

Spotted Wood Owl

Strix seloputo

131.

Brown Wood Owl

Strix leptogrammica

132.

Short-eared Owl

Asio flammeus

132A.

Forest Spotted Owl

Athene blewitti

Barn Owls, family Tytonidae

133.

Barn Owl

Tyto alba

134.

Burung Pungguk Api

Bay Owl

Phodilus badius

134A.

Madagascar Owl

Tyto soumagnei

134B.

Giant Scops Owl

Otus gurneyi

Frogmouths, family Podargidae

135.

Burung Segan

Large Frogmouth

Batrachostomus auritus

136.

Gould's Frogmouth

Batrachostomus stellatus

137.

Blyth's Frogmouth

Batrachostomus affinis

Nightjars, family Caprimulgidae

138.

Burung Taptibau

Malaysian Eared Nightjar

Eurostopodus temmincki

139.

Giant Nightjar

Eurostopodus macrotis

140.

Migratory Nightjar

Caprimulgus indicus

141.

Burung Kubur

Long-tailed Nightjar

Caprimulgus macrurus

Swifts, family Apodidae

142.

Giant Swiftlet

Collocalia gigas

143.

Black-nest Swiftlet

Collocalia maxima

144.

Himalayan Swiflet

Collocalia brevirostris

145.

Gery-rumped Swiftlet

Collocalia fuciphaga

145.

Layang-layang Gua

Grey-rumped Swiftlet

Collocalia fuciphaga

146.

Layang padi

White-bellied Swiftlet

Collocalia esculenta

147.

White-throated Spinetail Swift

Chaetura caudacuta

148.

Layang-layang Besar

Malayian Spinetail Swiftlet

Chaetura gigantea

149.

White-rumped Spinetail Swift

Chaetura leucopygialis

150.

Migrant Swift

Apus pacifus

151.

House Swift

Apus affinis

152.

Palm Swift

Cypsiurus parvus

Tree Swifts, family Hemiprocnidae

153.

Layang-layang Berjambul

Crested Tree Swift

Hemiprocne longipennis

154.

White-whiskered Tree Swift

Hemiprocne comata

Trogons, family Trogonidae

155.

Burung Kesumba

Red-naped Trogon

Harpactes kasumba

156.

Diard's Trogon

Harpactes diardi

157.

Cinnamon-rumped Trogon

Harpactes orrhophaeus

158.

Red-rumped Trogon

Harpactes duvaucelli

159.

Burung Gembala Rimau

Orange-breasted Trogon

Harpactes oreskios

160.

Red-headed Trogon

Harpactes erythrocephalus

Kingfishers, family Alcidinidae

161.

Pekaka Citcit

Common Kingfisher

Alcedo atthis

162.

Binti-binti

Deep Blue Kingfisher

Alcedo meninting

163.

Pekaka Bukit

Blue-banded Kingfisher

Alcedo euryzona

164.

Pekaka Api

Black-backed Kingfisher

Ceyx erithacus

165.

Red-backed Kingfisher

Ceyx rufidorsus

166.

Burung Buaya

Brown-winged Storkbilled Kingfisher

Pelargopsis amauroptera

167.

Stork-billed Kingfisher

Pelargopsis capensis

168.

Burung Kaing-kaing Rimba

Banded Kingfisher

Lacedo pulchella

169.

Ruddy Kingfisher

Halcyon coromanda

170.

Burung Pekaka Dada Puteh

White-breasted Kingfisher

Halcyon smyrnensis

171.

Black-capped Kingfisher

Halcyon pileata

172.

Raja Udang

White-collared Kingfisher

Halcyon chloris

173.

Pekaka Rimba Besar

Chesnut-collared Kingfisher

Halcyon concreta

173A.

Resplendent Quetzal

Pharomachrus mocinno

Bee-eaters, family Meropidae

174.

Berek-berek

Bay-headed Bee-eater

Merops leschenaulti

175.

Berek-berek Dada Choklat

Brown-breasted Bee-eater

Merops superciliosus

176.

Berek-berek Rengkung Biru

Blue-throated Bee-eater

Merops viridis

177.

Berek-berek Janggut Merah

Red-bearded Bee-eater

Nyctiornis amicta

Rollers, family Cocidae

178.

Burmese Roller

Coracias bengalensis

179.

Tiung Batu

Broad-billed Roller

Eurystomus orientalis

Hoopoe, family Upupidae

180.

Hoopoe

Upupa epops

Hornbills, family Bucerotidae

181.

Enggang Bulu

White-crested Hornbill

Berenicornis comatus

182.

Enggang Buluh

Bushy-crested Hornbill

Anorrhinus galeritus

183.

Wrinkled Hornbill

Aceros leucocephalus

184.

Enggang Gunung

Wreathed Hornbill

Aceros undulatus

185.

Burung Jawa

Blyth's Hornbill

Aceros plicatus

186.

Burung Gatalbirah

Black Hornbill

Anthracoceros malayanus

187.

Burung Tangling

Pied Hornbill

Anthracocerus coronatus

187A.

Enggang Kelingking

Southern Pied Hornbill

Anthracocerus convexus

188.

Enggang

Rhinoceros Hornbill

Buceros rhinoceros

189.

Enggang Papan

Great Hornbill

Buceros bicornis

190.

Burung Tebang Mentua

Helmeted Hornbill

Rhinoplax vigil

Barbets, family Capitonidae

191.

Burung Tekukur Akar

Fire-tufted Barbet

Psilopogon pyrolophus

192.

Tanau Rhu

Lineated Barbet

Megalaima zeylanica

193.

Takur Besar

Gold-whiskered Barbet

Megalaima chrysopogon

194.

Burung Takur

Many-coloured Barbet

Megalaima rafflesi

195.

Gaudy Barbet

Megalaima mystacophanes

196.

Golden-throated Barbet

Megalaima franklini

197.

Burung Takur Bukit

Muller's Barbet

Megalaima oorti

198.

Yellow-crowned Barbet

Megalaima henrici

199

Tukang Besi

Little Barbet

Megalaima australis

200.

Coppersmith Barbet

Meglaima haemacephala

201.

Brown Barbet

Calorhampus fuliginosus

Honey-guide, family Indicatoridae

202.

Malay Honey Guide

Indicator archipelagus

Woodpeckers, family Picidae

203.

Pelatuk Belang

Speckled Piculet

Picummnus innominatus

204.

Pelatuk Kecil

Rufous Piculet

Sasia abnormis

205.

Pelatuk Biji Nangka

Rufous Woodpecker

Micropterus brachyurus

206.

Pelatuk

Scaly-bellied Woodpecker

Picus viridanus

207.

Pelatuk Hijau

Bamboo Green Woodpecker

Picus vittatus

208.

Pelatuk Gunung

Black-naped Green Woodpecker

Picus canus

209.

Pelatuk Besar Tengkuk Kuning

Large Yellow-naped Woodpecker

Picus flavinuchus

210.

Crimson-winged Woodpecker

Picus puniceus

211.

Lesser Yellow-naped Woodpecker

Picus chlorolophus

212.

Checker-throated Woodpecker

Picus mentalis

213.

Pelatuk Merah

Banded Red Woodpecker

Picus miniaceus

214.

Pelatuk Pinang

Golden-backed Three-toed Woodpecker

Dinopium javanense

215.

Pelatuk Rimba

Olive-backed Three-toed Woodpecker

Dinopium rafflesi

216.

Pelatuk Buluh

Pale-headed Woodpecker

Gecinulus graitia

217.

Fulvous-rumped Woodpecker

Meiglyptes tristis

218.

Buff-necked Woodpecker

Meiglyptes tukki

219.

Pelatuk Kelabu

Great Slaty Woodpecker

Mulleripicus pulverulentus

220.

Pelantuk Gajah

White-bellied Black Woodpecker

Dryocopus javensis

221.

Pelantuk Belachan

Oriental Pygmy Pied Woodpecker

Dendrocopus canicapillus

222.

Pelantuk Kecil

Malaysian Pygmy Pied Woodpecker

Dendrocopus moluccensis

223.

Grey-and-buff Woodpecker

Hemiricus concretus

224.

Bay Woodpecker

Blythipicus pyrrhotis

225.

Pelantuk Punggur

Maroon Woodpecker

Blythipicus rubiginosus

226.

Orange-backed Woodpecker

Chrysocolaptes validus

227.

Golden-backed Four-toed Woodpecker

Chrysocolaptes lucidus

227A.

Imperial Woodpecker

Camphephilus imperialis

227B.

Tristam's White-bellied Woodpecker

Dryocopus javensis richardsi

Broadbills, family Eurylaimidae

228.

Burung Takau

Green Broadbill

Calyptomena viridis

229.

Burung Hujan-hujan

Long-tailed Broadbill

Psarisomus dalhousiae

230.

Burung Rakit

Black and Red Broadbill

Cymbirhynchus macrorhynchus

231.

Burung Tadah Hujan

Silver-breasted Broadbill

Serilophus lunatus

232.

Black and Yellow Broadbill

Eurylaimus ochromalus

233.

Banded Broadbill

Eurylaimus javanicus

234.

Dusky Broadbill

Corydon sumatranus

Pittas, family Pittidae

235.

Burung Pacat

Giant Pitta

Pitta caerulea

236.

Burung Pacat Kepala Merah

Garnet Pitta

Pitta granatina

237.

Burung Pacat ekor Biru

Blue-tailed Pitta

Pitta guajana

238.

Pacat Sayap Biru

Blue-winged Pitta

Pitta brachyura

239.

Burung Gembala Pelanduk

Hooded Pitta

Pitta sordida

Swallows and martins, family Hirundinidae

240.

House Martin

Delichon urbica

241.

Barn Swallow

Hirundo rustica

242.

Pacific Swallow

Hirundo tahitica

243.

Layang-layang Gua

Red-rumped Swallow

Hirundo striolata

243A.

White-eyed River Martin

Pseudochelidon sirintarae

Minivets and greybirds, family Campephagidae

244.

Merbah Rimba

Hook-billed Greybird

Tephrodornis gularis

245.

White-vented Greybird

Coracina novaehollandiae

246.

Punai Rimba

Barred Grey Bird

Coracina striata

247.

Lesser Greybird

Coracina fimbriata

248.

Black-winged Flycatcher Shrike

Hemipius hirundinaceus

249.

Bar-winged Flycatcher Shrike

Hemipus picatus

250.

Kuang Kuit

Pied Thriller

Lalaga nigra

251.

Burung Cok Padang

Ashy Minivet

Pericrocotus roseus

252.

Burung Matahari

Mountain Minivet

Pericrocotus solaris

253.

Fiery Minivet

Pericrocotus igneus

254.

Scarlet Minivet

Pericrocotus flammeus

254A.

Mas Ekor Panjang

Long-tailed Minivet

Pericrocotus ethologus

Bulbuls, family Pycnonotidae

255.

Crested Brown Bulbul

Pycnonotus eutilotus

256.

Merbah Tanduk

Black and White Bulbul

Pycnonotus melanoleucus

257.

Burung Siam

Black-headed Bulbul

Pycnonotus atriceps

258.

Merbah Kunyit

Black-crested Yellow Bulbul

Pycnonotus dispar

259.

Merbah Bersisik

Scaly-breasted Bulbul

Pycnonotus squamatus

260.

Grey-bellied Bulbul

Pycnonotus cyaniventris

261

Golden-vented Bulbul

Pycnonotus cafer

262.

Stripe-throated Bulbul

Pycnonotus findlaysoni

263.

Murai Rimba

Large Olive Bulbul

Pycnonotus plumosus

264.

Red-eyed Brown Bulbul

Pycnonotus brunneus

265.

White-eyed Brown Bulbul

Pycnonotus simplex

266.

Lesser Brown Bulbul

Pycnonotus erythropthalmus

267.

Burung Rabah

Scrub Bulbul

Criniger bres

268.

Merbah Berjanggut

Crested Bulbul

Criniger ochraceus

269.

White-throated Bulbul

Criniger phaeocephalus

270.

Finsch's Bulbul

Criniger finschi

271.

Hairy-backed Bulbul

Hypsipetes criniger

272.

Crested Olive Bulbul

Hypsipetes charlottae

273.

Burung Barau Bukit

Mountain-streaked Bulbul

Hypsipetes moclellandi

274.

Streaked Bulbul

Hypsipetes viridescens

275.

Burung Tuar

Ashy Bulbul

Hypsipetes flavalus

Leafbirds and Fairy Bluebird, family Irenidae

276.

Green Iora

Aegithina viridissima

277.

Kelicap Kunyit

Common Iora

Aegithina tiphia

278.

Great Iora

Aegithina lafresnayei

279.

Burung Daun Besar

Lesser Green Leafbird

Chloropsis cyanopogon

280.

Burung Daun Kecil

Greater Green Leafbird

Chloropsis sonnerati

281.

Yellow-headed Green Leafbird

Chloropsis cochinchinensis

282.

Hardwick's Leafbird

Chloropsis hardwicki

283.

Murai Gajah

Fairy Bluebird

Irena puella

Drongos, family Dicruridae

284.

Cecawi

Crow-billed Drongo

Dicrurus annectans

285.

Ashy Drongo

Dicrurus leucophaeus

286.

Burung Paha Kelati

Bronze Drongo

Dicrurus aeneus

287.

Burung Cawi Cawi

Lesser Racket-tailed Drongo

Dicrurus remifer

288.

Burung Ca Hamba Kera

Large Racket-tailed Drongo

Dicrurus paradiseus

Orioles, family Oriolade

289.

Burung Kunyit Besar

Black-naped Oriole

Orolus chinensis

290.

Indian Black-headed Oriole

Oriolus xanthornus

291.

Burung Kunyit Kecil

Malaysian Black-headed Oriole

Oriolus xanthonotus

292.

Black-and-Crimson Oriole

Oriolus cruentus

Crows and jays, family Corvidae

293.

Burung Menjerit

Crested Malay Jay

Platylophus galericulatus

294.

Burung Gagak Gunung

Green Magpie

Kitta chinensis

295.

Racket-tailed Magpie

Dendrocitta temia

296.

Burung Kambing

Black-Crested Magpie

Platysmurus leucopterus

Titmice, family Paridae

297.

Great Tit

Parus major

298.

Sultan Tit

Melanochlora sultanea

Nuthatches, family Sitidae

299.

Velvet-fronted Nuthatch

Sitta frontalis

300.

Blue Nuthacth

Sitta azurea

Flycatchers, family Muscicapidae

301.

Merbah Gila Gunung

White-throated Fantail Flycatcher

Rhipidura albicollis

302.

Spotted Fantail Flycatcher

Rhipidura perlata

303.

Merbah Gila

Pied Fantail Flycatcher

Rhipidura javanica

304.

Grey-headed Flycatcher

Culicicapa ceylonensis

305.

Verditer Flycatcher

Muscicapa thalassina

306.

Blue and White Flycatcher

Muscicapa cyanomelana

307.

Burung Kubung Padi

Niltava

Muscicapa thalassina

308.

Siberian Flycatcher

Muscicapa sibirica

309.

Ferruginous Flycatcher

Muscicapa ferruginea

310.

Brown Flycatcher

Muscicapa latirostris

311.

Blue and Orange Flycatcher

Muscicapa sundara

312.

White-tailed Blue Flycatcher

Muscicapa concreata

313.

Pale Blue Flycatcher

Muscicapa unicolor

314.

Blue-throated Flycatcher

Muscicapa rubeculloides

315.

Malaysian Blue Flycatcher

Muscicapa turcosa

316.

Mangrove Blue Flycatcher

Muscicapa rufigastra

317.

Kelicap Ranting

Tickell's Blue Flycatcher

Muscicapa tickellae

318.

Hill Blue Flycatcher

Muscicapa banyumas

319.

Pygmy Blue Flycatcher

Muscicapa hodgsoni

320.

Rufous-breasted Blue Flycatcher

Muscicapa hyperythra

321.

Mugimaki Flycatcher

Muscicapa mugimaki

322.

Orange-breasted Flycatcher

Muscicapa dumetoria

323.

Rufous-breasted Blue Flycatcher

Muscicapa narcissina

324.

Little Pied Flycatcher

Muscicapa westermanni

325.

White-throated Flycatcher

Muscicapa solitaris

325A.

Sambar belantara

Brown-streaked Flycatcher

Muscicapa williamsoni

326.

Olive-backed Jungle Flycatcher

Rhinomyias olivacea

327.

White-throated Jungle Flycatcher

Rhinomyias umbratilis

327A.

Sambar Hutan

Brown-chested Flycatcher

Rhinomyias brunneata

328.

Chesnut-winged Flycatcher

Philentoma pyrrhoptera

329.

Merbah Batu

Maroon-breasted Flycatcher

Philentoma velata

330.

Black-naped Blue Flycatcher

Hypothymis azurea

331.

Murai Ekor Gading

Asian Paradise Flycatcher

Terpsiphone paradisi

332.

Japanese Paradise Flycatcher

Terpsiphone atrocaudata

333.

Murai Bakau

Mangrove Whistler

Pachycephala cinerea

333A.

Yellow-rumped Flycatcher

Ficedula zanthopygia

333B.

Red-throated Flycatcher

Ficedula parva

333C.

Sambar Malaysia

Rufous-vented Niltava

Niltava sumatrana

333D.

Sambar Ruki

Rueck's Blue Flycatcher

Cyornis ruecki

Babblers, family Timaliidae

334.

Burung Gembala Sepakat

Rail Babbler

Eupetes macrocerus

335.

Striped Babbler

Pellorneum ruficeps

336.

Black-capped Babbler

Pellorneum capistratum

337.

Tickell's Jungle Babbler

Trichastoma tickellae

338.

Short-tailed Babbler

Trichastoma malaccensis

339.

Burung Terlanjur

Blyth's Jungle Babbler

Trichastoma rostratum

340.

Ferruginous Babbler

Trichastoma bicolor

341.

Horsfield's Jungle Babbler

Trichastoma sepiaria

342.

Murai Belukar

Abbot's Jungle Babbler

Trichostoma abbotti

343.

Murai Rimba

Greater Red-headed Tree Babbler

Malacopteron magnum

344.

Burung Tua Pulih

Lesser Red-headed Tree Babbler

Malacopteron cinereum

345.

Brown-headed Tree Babbler

Malacoptea magnirostra

346.

Plain Babbler

Malacopteron affine

347.

White-throated Babbler

Malacopteron albogulare

348.

Chesnut-backed Scimiter Babbler

Pomatorhinus montanus

349.

Large Scimiter Babbler

Pomatorhinus hypoleucos

350.

Striped Wren Babbler

Kenopia striata

351.

Marbled Wren Babbler

Napothera marmorata

352.

Large-footed Wren Babbler

Napothera macrodactyla

353.

Streaked Wren Babbler

Napothera brevicaudata

354.

Small Wren Babbler

Napothera epilepidota

355.

Burung Resam

Pygmy Wren Babbler

Pnoepyga pusilla

356.

Merbah Sampah kuning

Striped Tit Babbler

Macronus gularis

357.

Burung Pong-pong

Fluffy-backed Tit Babbler

Macronus ptilosus

358.

Grey-throated Tree Babbler

Stachyris nigriceps

359.

Grey-headed Tree Babbler

Stachyris poliocephalus

360.

Black-necked Tree Babbler

Stachyris nigricollis

361.

Kelichap Bunga Kantan

White-eared Tree Babbler

Stachyris leucotis

362.

Red-rumped Tree Babbler

Stachyris maculata

363.

Red-winged Tree Babbler

Stachyris erythroptera

364.

Hume's Tree Babbler

Stachyris rufifrons

365.

Kelichap Mas

Golden Tree Babbler

Stachyris chrysea

365A.

Rimba Apit Gunong

Spot-necked Babbler

Stachyris striolata

366.

Black Laughing Thrush

Garrulax lugubris

367.

Chesnut-capped Laughing Thrush

Garrulax mitratus

368.

Red-headed Laughing Thrush

Garrulax erythrocephalus

369.

Silver-eared Mesia

Leiothrix argentauris

370.

Cutia

Cutia nepalensis

371.

Red-winged Shrike Babbler

Pteruthius erythropterus

372.

Black-eared Shrike Babbler

Pteruthius melanotis

372A.

Rimba Cekop Belalang

White-browned Shrike Babbler

Pteruthius flaviscapis

373.

Chestnut-headed Nun Babbler

Alcippe castaneiceps

373.

Chesnut-headed Nun Babbler

Alcippe castaniceps

374.

Mountain Nun Babbler

Alcippe nipalensis

375.

Murai Sampah

Common Nun Babbler

Alcippe poiocephala

375A.

Rimba Murai Coklat

Brown Fulvetta

Alcippe brunneicauda

376.

Chesnut-tailed Siva

Minla strigula

377.

Blue-winged Siva

Minla cyanoroptera

378.

Kelicap Berjambul

White-bellied Crested Babbler

Yuhina zantholeuca

379.

White-headed Babbler

Gamsorhynchus rufulus

380.

Long-tailed Sibia

Heterophasia picaoides

380A.

Rimba Malaysia

Malaysian Rail Babbler

Eupetes macrocerus

Warbles, family Sylviidae

381.

Fly Eater

Gerygone fusca

382.

Burung Laki Padi

Streaked Fantail Warbler

Cisticola juncidis

383.

Lesser Brown Wren Warbler

Prinia rufescens

384.

Yellow-bellied Wren Babbler

Prinia flaviventris

385.

White-breasted Hill Warbler

Prinia atrogularis

386.

Pallas Grasshopper Warbler

Locustella certhiola

387.

Burung Tikus

Streaked Grasshopper Warbler

Locustella lanceolata

388.

Great Reed Warbler

Acrocephalus arundinaceus

389.

Great Leaf Warbler

Phylloscopus trivirgatus

390.

Arctic Leaf Warbler

Phylloscopus borealis

391.

Yellow-browed Leaf Warbler

Phylloscopus inornatus

392.

Crowned-leaf Warbler

Phylloscopus occipitalis

392A.

Cekup Ranting

Pale-legged Leaf Warbler

Phylloscopus tenellipes

392B.

Cekup Rasam

Clamarous Reed Warbler

Acrocephalus stentorens

392C.

Cekup Alis Hitam

Black-browed Reed Warbler

Acrocephalus bistrigiceps

393.

Chestnut-headed Flycatcher Warbler

Seicercus castariceps

394.

Yellow-breasted Flycatcher Warbler

Seicercus montis

395.

Kelicap Buluh

White-throated Flycatcher Warbler

Seicercus supercilliaris

396.

Ashy-naped Tailor Bird

Orthotomus cucullatus

397.

Kelicap pusat pisang

Black-necked Tailor Bird

Orthotomus atrogularis

398.

Long-tailed Tailor Bird

Orthotomus sutorius

399.

Red-tailed Tailor Bird

Orthotomus sericeus

400.

Red-headed Tailor Bird

Orthotomus sepium

Thruses, family Turdidae

401.

Siberian Blue Robin

Luscinia cyane

402.

Red-headed Robin

Luscinia ruficeps

403.

White-tailed Blue Robin

Muscisylvia leucura

404.

Lesser Shortwing

Brachyteryx leucophris

405.

Orange-tailed Shama

Copsychus pyrropygus

406.

Dimansuhkan oleh P.U.(A) 23/84

407.

White-crowned Forktail

Enicurus leschenaulti

408.

Burung Cegar

Chestnut-naped Forktail

Enicurus ruficapillus

409.

Burung Cegar Besar

Slaty-backed Forktail

Enicurus schistaceus

410.

Stone Chat

Saxiola torquata

411.

White-throated Rock thrush

Monticola gularis

412.

Blue Rock Thrush

Monticola solitaria

413.

Grey-headed Thrush

Turdus obscurus

414.

White's Ground Thrush

Zoothera dauma

415.

Siberian Ground Thrush

Zoothera sibirica

416.

Orange-headed Ground Thrush

Zoothera citrina

417.

Chestnut-headed Ground Thrush

Zoothera interpres

418.

Blue-whistling Thrush

Myiophoneus caeruleus

419.

Malayan Whistling Thrush

Myiophoneus robinsoni

419A.

Murai Sawa

Siberian Rubythroat

Erithacus calliope

Wagtails and pipits, family Motacillidae

420.

Mentua Pelanduk

Grey Wagtail

Motacilla cinerea

421.

Pied Wagtail

Motacilla alba

422.

Yellow Wagtail

Motacilla indica

423.

Forest Wagtail

Motacilla indica

424.

Tree Pipit

Anthus hodgsoni

425.

Burung Apit-Apit

Richard's Pipit

Anthus novaeseelandiae

425A.

Pipit Tirjup

Red-throated Pipit

Anthus cervinus

Shrikes, family Laniidae

426.

Schach's Shrike

Lanius schach

427.

Brown Shrike

Lanius cristatus

428.

Burung Tirjup

Thick-billed Shrike

Lanius tigrinus

Flowpeckers, family Dicaeidae

429.

Burung Sepah Putri

Scarlet-backed Flowerpecker

Dicaeum cruentatum

430.

Burung Sepah Putri Gunung

Javan Fire-breasted Flowerpecker

Dicaeum sanguinolentum

431.

Orange-bellied Flowerpecker

Dicaeum trigonostigmun

432.

Yellow-vented Flowerpecker

Dicaeum chrysorrheum

433.

Plain Flowerpecker

Dicaeum concolor

434.

Crimson-breasted Flowerpecker

Prionochilus percussus

435.

Scarlet-breasted Flowerpecker

Prionochilus thoracicus

436.

Yellow-throated Flowerpecker

Prionochilus maculatus

437.

Hume's Flowerpecker

Dicaeum modestum

438.

Brown-backed Flowerpecker

Dicaeum everetti

438A.

Sepah Putri Gunung

Thick-billed Flowerpecker

Dicaeum agile

Sunbirds and spiderhunters, family Nectariniidae

439.

Plain-coloured Sunbird

Anthreptes simplex

440.

Kelicap Mayang Kelapa

Brown-throated Sunbird

Anthreptes malacensis

441.

Rufous-throated Sunbird

Anthreptes rhodolaema

442.

Kelicap Belukar

Ruby-cheeked Sunbird

Anthreptes singalensis

443.

Kelicap Rimba

Purple-naped Sunbird

Nectarinia hypogrammica

444.

Van Hasselt's Sunbird

Nectarinia sperata

445.

Macklot's Sunbird

Nectarinia chalcostetha

446.

Yellow-breasted Sunbird

Nectarinia jugularis

447.

Black-breasted Sunbird

Aethopyga saturata

448.

Yellow-backed Sunbird

Aethopyga siparaja

449.

Scarlet Sunbird

Aethopyga mystacalis

450.

Kelicap Jantung

Little Spiderhunter

Arachnothera longirostris

451.

Thick-billed Spiderhunter

Arachnothera crassirostris

452.

Long-tailed Spiderhunter

Arachnothera robusta

453.

Greater Yellow-eared Spiderhunter

Arachnothera flavigaster

454.

Kelicap Pisang

Lesser Yellow-eared Spiderhunter

Arachnothera chrysogenys

455.

Grey-breasted Spiderhunter

Arachnothera affinis

456.

Streaked Spiderhunter

Arachnothera magna

457.

Mata Putih Belukar

Everett's White-eye

Zosterops everetti

457A.

Norfolk White-throated White-eye

Zosterops albogularis

Starlings, family Sturnidae

458.

Daurian Starling

Sturnus sturninus

459.

Chinese Starling

Sturnus sinensis

460.

Gold-crested Myna

Ampliceps coronatus

461.

Chinese-crested Myna

Acridotheres cristatellus

461A.

Rothschild's Mynah

Leucopsar rothschildi

Sparrows and finches, family Plociedae

462.

Ciak Perut Merah

Pin-tailed Parrotfinch

Erythrura prasing

463.

Bamboo Parrotfinch

Erythrura hyperthra

464.

Pipit Gunung

Brown Bullfinch

Pyrrhura nipalensis

465.

Yellow-breasted Bunting

Emberiza aureola

Family Anatidae

466.

Belibis

Indian Whistling Duck

Dendrocygna javanica

467.

Serati Hutan

White-winged Wood Duck

Cairina scutulata

468.

Itek Gargany

Gargany Teal

Anas querquedula

469.

Itek Eropah

Common Teal

Anas crecca

470.

Itek Sudu

Shoveler

Anas clypeata

471.

Itek Air

Cotton Teal

Nettapus coromandelianus

472.

Tufted Duck

Aythya fuligula

473.

Campbell Island Teal

Anas aucklandica nesiotis

474.

Laysan Duck

Anas laysanensis

475

Marianas Mallard

Anas oustaleti

476.

Nene Goose

Branta sandvicensis

477.

Pink-headed Duck

Rhodonessa caryophyllacea

Family Cathartidae

478.

California Condor

Gymnogyps californianus

479.

Andean Condor

Vultur gryphus

Family Meliphagidae

480.

Meliphaga cassidix

Meliphaga cassidix

Family Fringillidae

481.

Red Siskin

Carduellis cucullata

Family Diomedidae

482.

Short-tailed Albatross

Diomedea albatrus

Family Cotingidae

483.

Banded Cotinga

Cotinga maculata

484.

White-winged Cotinga

Xipholena atropurpurea

Family Pittidae

485.

Guerney's Pitta

Pitta gurneyi

486.

Kochs Pitta

Pitta kochi

Family Atrichorntidae

487.

Noisy Scrub Bird

Atrichornis clamosus

Family Muscicapidae

488.

Western Rufous Bristlebird

Dasyornis broadbenti littoralis

489.

Western Bristlebird

Dasyornis longirostris

490.

White-necked Picathartes

Picathartes gymnocephalus

491.

Grey-necked Picathartes

Picathartes nigrogularis

Family Otididae

492.

Great Indian Bustard

Choriotis nigriceps

493.

Bengal Bustard

Houbaropsis bengalensis

Family Scolopacidae

494.

Eskimo Curlew

Numenius borealis

495.

Slender-billed Crow

Numenius tenuirostris

Family Rhynochetidae

496.

Kagu

Rhynochetus jubatus

Family Struthionidae

497.

Ostrich

Struthio camelus

Family Rhiedae

498.

Darwin's Rhea

Pterocnemia pennata

Family Tinamidae

499.

Solatary Tinamou

Tinamus solitarius

Family Spheniscidae

500.

Humboldt Penguin

Spheniscus humboldtii

Family Psittacidae

501.

Red-necked Amazon

Amazona arausiaca

502.

Yellow-shouldered Amazon

Amazona barbadensis

503.

Red-tailed Amazon

Amazona brasiliensis

504.

Red-crowned Amazon

Amazona dufresniana rhodocorytha

505.

St Vincent Amazon

Amazona guildingii

506.

Imperial Amazon

Amazona Imperialis

507.

Cuban Amazon

Amazona leucocephala

508.

Red-spectacled Amazon

Amazona pretrei

509.

Tucuman Amazon

Anazona tucumana

510.

St Lucia Amazon

Amazona versicolor

511.

Vinaceous Amazon

Amazona vinacea

512.

Puerto Rican Amazon

Amazona vittata

513.

Glaucous Macaw

Anodorhynchus glaucus

514.

Lear's Macaw

Anodorhynchus leari

515.

Great Green Macaw

Ara ambigua

516.

Canindae Macaw

Ara glaucogularis

517.

Scarlet Macaw

Ara macao

518.

Illiger's Macaw

Ara malacana

519.

Military Macaw

Ara militaris

520.

Red-fronted Macaw

Ara rubrogenys

521.

Golden Conure

Aratinga guarouba

522.

Salmon-crested Cockatoo

Cacatua moluccensis

523.

Spix's Macaw

Cyanopsitta spixii

524.

Forbe's Yellow-fronted Parakeet

Cyanoramphus auriceps forbesi

525.

Red-fronted Parakeet

Cyanoramphus novaezelandiae

526.

Night Parrot

Geopsittacus occidentalis

527.

Orange-bellied Parakeet

Neophema chrysogaster

528.

Yellow-eared Conure

Ognorhynchus icterotis

529.

Coxen's Double-eyed Fig Parrot

Opopsitta diophthalma coxeni

530.

Ground Parrot

Pezoporus wallicus

531.

Pileated Parrot

Pionopsitta pileata

532.

Golden-shouldered Parrot

Psephotus chrysopterygius

533.

Paradise Parrot

Psephotus pulcherrimus

534.

Mauritius Ring-necked Parakeet

Psittacula echo

535.

Principe Grey Parrot

Psittacus erithacus princeps

536.

Blue-throated Conure

Pyrrhura cruentata

537.

Thick-billed Parrot

Rhynchopsitta pachryncha

538.

Kakapo

Strigops haproptilus

Family Megapodiidae

539.

Maleo

Macrocephalon maleo

Family Cracidae

540.

Black-fronted Piping Guan

Aburris jacutinga

541.

Trinidad Piping Guan    

Aburria pipile pipile

542.

Red-billed Curassow

Crax blumenbachii

543.

Razor-billed Curassow

Crax mitu mitu

544.

Horned Guan

Oreophasis derbianus

545.

White-winged Guan

Penelope albipennis

        

Sitemap        cockatiel and the law

___________________________________________________

  Pet-Cockatiel.com